Vláda v Zimbabwe zablokovala internet pre protesty

Prístup na Facebook, WhatsApp a Twitter boli prerušovane blokované, keď protesty vypukla v pondelok.
OSN vyzvala vládu, aby zastavila "nadmerné využívanie sily" bezpečnostnými silami vrátane streľby živého streliva a obvinenia z nočných prehliadok a bičov od dverí k dverám.
Združenia lekárov tvrdia, že viac ako 60 ľudí bolo v nemocnici liečených za strelné rany, nie je to spôsob, ako reagovať na vyjadrenie ekonomických kriviek zo strany obyvateľstva.

most

Prečo sa zvýšila cena pohonných hmôt?
Prezident Emmerson Mnangagwa povedal, že nárast bol zameraný na riešenie nedostatkov spôsobených nárastom spotreby paliva a "nekontrolovaným" nezákonným obchodovaním.
Pohyb však rozhneval mnohých, ktorí cítia, že prezident, ktorý je na turné po Rusku a ázijských krajinách tento týždeň, nedokáže splniť svoje sľuby po tom, čo bol zvolený v minulom roku v sporných anketách.
Polícia proti neporiadku sa stretla s protestujúcimi v hlavnom meste Harare a južnom meste Bulawayo po zapálení požiarov a zablokovaní ciest pomocou skál. Niektoré podniky a školy v oboch mestách boli počas protestov zatvorené.
Juhoafrický národ čelí vážnemu nedostatku peňažnej hotovosti v amerických dolároch a dôvera vo svoje dlhopisy, mena, ktorú možno obchodovať len v Zimbabwe, je nízka.

Dlhopisy alebo "bolary" by mali mať rovnakú cenu ako dolár, ale stratili hodnotu z dôvodu nedostatku cudzej meny, ktorá by podporovala bankovku, a teraz stojí za oveľa menej ako dolár.
Nárast paliva znamená, že ceny benzínu vzrástli z 1,24 dolára na liter na 3,31 dolárov, pričom diesel vzrástol z 1,36 dolára na liter na 3,11 dolárov.
Nové ceny znamenajú, že Zimbabwe má teraz najdrahšie palivo na svete, podľa GlobalPetrolPrices.com

protest

Bez ohľadu na to, či používate telefónnu linku doma alebo máte prístup na internet prostredníctvom mobilnej telefónnej siete, navštívené webové stránky prechádzajú cez vášho poskytovateľa internetových služieb (ISP) skôr, ako sa k vám dostanú.
Preto je ľahké, aby vláda nariadila poskytovateľom internetových služieb vypnúť prístup k určitým službám a webovým stránkam alebo celému internetu.
Nie je to po prvýkrát, keď boli objednatelia ISP blokovaní služieb. V roku 2016 sudca v Brazílii nariadil poskytovateľom internetových služieb zablokovať prístup k WhatsApp, po tom, ako majiteľ spoločnosti Facebook nedodal informácie požadované v trestnom vyšetrovaní. Vo Veľkej Británii sa pravidelne objednávajú poskytovatelia internetových služieb blokovanie prístupu na webové stránky, ktoré ponúkajú filmy a hudbu na stiahnutie ilegálne.