Chcem psíka! Kedy svojmu dieťaťu dovoliť domáce zviera?

Ak patríte k rodičom, ktorí sa myšlienke na domáce zvieratko extrémne nebránia, určite premýšľate nad tým, kedy je ten správny čas, svojmu dieťaťu povoliť a zaobstarať psa.  Jednoznačná odpoveď  určite neexistuje, ale vo všeobecnosti by sme mohli povedať, že kedykoľvek, keď ste na to dostatočne pripravení aj vy. Musíte sa totiž zmieriť s tým, že aj keď vaše dieťa bude zastávať väčšinu prác a povinností okolo svojho miláčika, istá časť predsa len ostane na vašich pleciach.
 

sestry

Nečakajte do puberty

 
Ak vaše dieťa po zvieratku túži, určite by ste nemali veľmi otáľať a toto jeho želaniu, mu splniť. Zviera sa v živote dieťaťa postará o veľmi veľa vecí. Naučí ho napríklad zodpovednosti, zlepší vzťah k živým tvorom a v neposlednom rade, dokáže vašu ratolesť aj trochu rozhýbať. Prechádzky, alebo hranie na dvore neurobia dobre len psovi, ale aj vášmu drobcovi.

pes

Stanovte si jasné pravidlá

 
Pred príchodom chlpáča sa so svojim dieťaťom určite poriadne porozprávajte. Stanovte si presné pravidlá a harmonogram toho, kedy sa o svojho miláčika bude starať. Vysvetlite mu, že sa nejedná o hračku, ale živého tvora, ktorý bude vo vašej domácnosti najbližších desať až pätnásť rokov. Nie je zlé, ak si dopredu presne stanovíte, ktoré povinnosti musí vaše dieťa okolo psíka vykonávať.
 
procházka

Výber plemena

 
Malému dieťaťu nezaobstarávajte veľkého psa. V momente, keď chlpáč dorastie do svojej dospeláckej veľkosti, by ho totiž vaše dieťa asi len ťažko udržalo na vôdzke.  Vhodnejšie sú malé a stredné plemená. veľmi inteligentný a aj učenlivý pes je napríklad pudel. Navyše toto plemeno takmer nepĺzne. Stačí ho dvakrát do roka ostrihať a samozrejme aj učesať. Druhou obľúbenou alternatívou sú určite yourshirske teriéry. Nie je to ten najhorší nápad, ale v tomto prípade hovoríme už o naozaj malom psíkovi, ktorému môže vaše dieťa pri neopatrnej manipulácií vážne ublížiť. Preto sa vydajte radšej po zlatej, strednej ceste a zadovážte si psa, ktorého omylom nezašliapnete.