Ako dosiahnuť lepší spánok

Poznáte to, niet nad lepší pocit ako keď ste čerstvo zobudení a cítite sa sviežo a plní energie. No ak sa vám stáva že napriek tomu, že sa snažíte spať dostatočne dlhý čas a necítite sa po zobudení dobre, niekde sa stala chyba. Fyziologicky je pre naše telo ideálne ak prespíme jednu tretinu dňa, teda ak prespíme 8 hodín z 24 hodín. Zvyšné dve tretiny by sme mali byť aktívny a bdieť.

spánok

Samozrejme je to len orientačné číslo ale plus mínus by malo platiť pre každého. Existuje viacero spôsobov ako si zlepšiť spánok. Medzi mnohé patrí vyhýbanie sa kofeínu alebo teínu obsiahnutých v káve a v čaji pred spaním ako i vyhýbanie sa energetickým a iným stimulačným nápojom pred spaním. Ďalej mnohým ľudom pomôže dať si pred spaním sprchu pretože ich uvoľní a okrem toho predstavuje i spánkový rituál po ktorom vedia že nastáva hodina kedy sa chystajú do pyžama a do postele. Ďalším faktorom je tvorba hormónu spánku, bez jeho tvorby nezaspíme takže je dôležité mať dostatočne tmavú spálňu a dať mobil preč z rúk pred spaním. Samozrejme najviac kvalitu nášho spánku ovplyvňuje to, kde ten spánok trávime. Takže základom je kvalitná matrac. Matrace sa líšia svojim materiálom, poznáme latexové a penové matrace segum.sk.

spálňa

Penové matrace sú o čosi tvrdšie ako latexové, takže ľudia s preferenciou tvrdších matracov by mali siahnuť po penovej výplni matracu. Okrem toho si pri matraci ako najdôležitejšom aspekte spánku všímame i iné parametre. V dnešnej dobe sa vyrábajú matrace z antialergických materiálov, ďalej si všímame nosnosť matracu aby sedela k našej váhe a v konečnom dôsledku i veľkosť matracu ktorá by mala pasovať k rozmerom našej postele. Keďže matrac je dôležitá voľba, je bežné že v obchodoch sa nachádzajú špecialisti sčítaní v tejto problematike a sú schopní nám odporučiť typ vhodný na mieru pre naše potreby.