Mononukleóza – choroba z bozkávania

Je dosť možné, že ju prekonala väčšina z nás, čo tento článok číta. Buďte však obozretní – tento vírus možno číha aj na vaše deti! Väčšinou sa o ochorení ani len nedozviete. Dieťa môže vykazovať príznaky obyčajnej virózy, občas sa dokonca stane, že je priebeh choroby úplne bez príznakov. Existujú však prípady, kedy má táto diagnóza veľmi ťažký priebeh, ktorý sprevádzajú mnohé komplikácie. Prečo je to u jedného dieťaťa tak, a u iného inak zatiaľ s presnosťou určiť nevieme. Aké príznaky teda sledovať?

polibek

  1. Únava– Je veľmi príznačná pre toto ochorenie. Niekedy môže byť jediným príznakom.
  2. Horúčka alebo zvýšená teplota– Často pretrváva počas celého priebehu choroby. Raz býva veľmi vysoká, inokedy kolísavá. Stáva sa, že pretrváva aj po odznení ostatných príznakov.
  3. Bolesť hrdla– Na začiatku ide o mierne začervenanie hrdla, ktoré prechádza až do ťažkého angínového stavu, ktorý sprevádza biely povlak na jazyku a hrdle. V ojedinelých prípadoch môže dôjsť aj k zväčšeniu mandlí, ktoré môžu spôsobovať  dusenie.
  4. Zväčšenie uzlín– Najčastejšie postihuje uzliny pod čeľusťou, v oblasti pod pazuchami, či uzliny slabín. Ak sa stane, že sa dieťaťu zduria vnútorné brušné uzliny, môže táto choroba pripomínať slabý zápal slepého čreva.
  5. Vyrážky– Dieťaťu sa občas objavia malé fliačiky podobné šarlachu či osýpkam.

tajemství

Čo vás čaká u lekára?

Na to, aby lekár vedel správne rozoznať infekčnú mononukleózu od angíny, musí nechať vyšetriť krv dieťaťa v laboratóriu. Podľa toho, aké protilátky sa v krvi nachádzajú bude presne vedieť fázu ochorenia, v ktorej sa práve pacient nachádza. Ak má vaše dieťa ľahký priebeh ochorenia, odporúčaný mu bude kľudový režim. To zahŕňa niekoľko dní odpočinku doma v posteli. Po prekonaní by malo dieťa počas celého školského roka vynechať hodiny telesnej výchovy.  Ak však nemáte také šťastie a zdravotný stav sa podobá silnej angíne, pravdepodobne sa dieťa bude musieť liečiť v nemocnici, kde mu budú podávané protizápalové lieky a kortikoidy. Ak sa počas liečby zhoršia aj pečeňové testy, dieťa bude musieť dodržiavať prísnu beztukovú diétu.

Čo si predstaviť pod pojmom beztuková diéta?

V skratke to znamená, že by ste počas polovice roka mali ako hlavný zdroj energie uprednostniť sacharidy pred tukmi. Postupne sa k nim pridružia bielkoviny. Všetko jedlo, ktoré diťaťu podáte by malo prejsť tepelnou úpravou – najlepšie varením, či dusením. Zakázané sú tučné mastné jedlá – vyprážané, údeniny, ale aj koreniny.