Úspornú formu pravidelného svietenia poskytujú nové LED svetlá

Ceny a poplatky žiaľ neklesajú, no z hľadiska elektronických spotrebičov a osvetlenia je tu isté riešenie. Môžeme siahnuť po moderných možnostiach s vysokou úspornosťou, medzi ktoré sa z hľadiska spoľahlivého osvetlenia radia najmä LED svietidlá. Nemusíme však nutne vravieť len o led žiarovkách, ale touto technológiou disponujú aj ďalšie formy žiarenia, ako napríklad nové led trubice.
LED je vlastne skratkou pojmu, ktorý výstižne opisuje princíp tohto moderného a úspornejšieho osvetlenia. Light Emitting Diode preložíme doslova ako svetlo emitujúcu diódu, ktorá je vlastne základom žiarenia. Takáto dióda so sebou prináša veľa výhod a pozitívnych stránok, o akých sme v minulosti nemali z hľadiska bežného osvetlenia šajn.Osvetlenie, lampa.jpg
Diódy sa rozsvietia ihneď po zapnutí, väčšinu elektriny spotrebujú na to najpodstatnejšie- čiže priamo do svetla, a do tepelnej stránky takmer nič. Tým pádom je aj problém so zahrievaním minimálny, avšak najdôležitejšou vlastnosťou je nízky odber takýchto spotrebičov a takisto dlhodobo funkčný chod s vysokou životnosťou (udáva sa niekde od 30 000 do 100 000 hodín žiarenia). Takouto kombináciou vlastností nám vzniká možnosť dlhodobej a pravidelnej úspory za osvetlenie.

  • Dôvodom, prečo sú dominantným zástupcom na trhu je takisto ekologická stránka, ktorá súvisí s ich jednoduchou recykláciou a tiež faktom, že neobsahujú ortuť.

Žiarovka, biela stena v pozadí.jpg
Dôležitý je takisto efekt ich žiarenia a vlastnosti, ktoré už v skratke boli spomenuté. Praktickou stránkou je určite okamžité rozžiarenie diódy ihneď po zapnutí (čo je sympatický rozdiel oproti úsporným žiarivkám). Je to spôsobené tiež tým, že energia ide priamo do svetla, nemusíte čakať na zbytočne komplikované rozohrievanie, čo má za následok ďalšiu výhodu. Tým je kvalitnejšia jasnosť svetla bielej farby, kedy je však možné zvoliť si konkrétnu teplotu farby.

  • A to buď studenú bielu (vhodná napr. do kancelárskych priestorov) alebo teplú bielu (ktorá sa hodí do bežnej domácnosti.