Rast ekonomiky Grécka by rád podporil aj jeho premiér Mitsotakis znížením daní

Zmeny vývoja ekonomiky sa dotýkajú mnohých európskych krajín, a jednou z nich je aj Grécko, ktoré sa dlhé desaťročie pasovalo s úspornými opatreniami. Jeho premiér ma v pláne zníženie daní firmám aj jednotlivcom, a to už v roku 2020. No nielen to, chce tiež zaviesť také reformy, aby presvedčili veriteľov na zmiernenie fiškálneho cieľa od roku 2021.Hlavné mesto Grécka.jpg
 
Grécko sa chce zbaviť označenia „čierna ovca Európy“
Grécky premiér Mitsotakis povedal, že v roku 2019 a 2020 by mali splniť cieľ, ktorý im stanovili európski veritelia, a ten by mal dosiahnuť výšku 3,5% HDP. Plán zahŕňa primárny rozpočtový prebytok bez zarátania nákladov na obsluhu dlhu. Zároveň však dúfa, že veritelia zo zahraničia budú súhlasiť so znížením primárneho prebytku v roku 2021 asi na 2% HDP. Tento cieľ by mal pomôcť vrátiť dôveryhodnosť Atén v prvom rade uskutočnením reforiem, ktoré by mohli zefektívniť prácu verejného sektora, znížiť byrokraciu a v neposlednom rade jej modernizáciu. O Grécku sa vyjadril ako o sebavedomej krajine, ktorá sa zbavila prívlastku „čierna ovca Európy“ a to, spolu s vrátením dôveryhodnosti, mu zabezpečili odvážne reformy.
 Demonštrácie proti opatreniam vlády.jpg
Opatrenia na ozdravenie ekonomiky
Opatrenia, ktoré sa snažia zaviesť, sa týkajú zdanenia dividend, ktoré by sa mali znížiť na 5%, teda na polovicu dnešnej výšky a firemnej dane, ktorá je aktuálne 28% o 4%, teda na 24%. Nezdaniteľná časť príjmov zostane zachovaná, ale má v pláne znížiť daňovú sadzbu príjmov, ktoré nepresiahnu 10  000 eur, z terajších 22% na 9%. Ďalším krokom by malo byť v blízkom časovom horizonte zníženie odvodov pre živnostníkov a potešia sa aj dôchodcovia, pretože na konci roka 2020 by mali dostať ročný bonus. Pre zamestnancov na plný úväzok je pripravené postupné znižovanie sociálnych odvodov o 5 percentuálnych bodov v termíne od 1.júla 2020 do roku 2023 a podpory sa dočká aj sektor s realitami, ktorý tvorí nosný pilier ekonomiky Grécka. Všetky dohody, ktoré by veritelia  s Mitsotakisovou vládou uzavreli, napríklad zmiernenie fiškálneho cieľa, by umožnili zvýšiť výdavky na podporu rastu a na zníženie daní. V tomto roku veritelia čakajú, že nárast gréckej ekonomiky bude asi okolo 2,2%.