Farba jedla vplýva na to, akú náladu budeme mať po celý deň.

Život bez farieb by bol úplne šedivý a smutný, na náš každodenný život vplývajú viac ako by sme predpokladali. Prinášajú radosť, zlepšujú náladu a tiež ovplyvňujú naše správanie. Tak napríklad žltá prináša radosť a zelenou bojujeme proti stresu.Farba plná vitamínov.jpg
 
Dobrá nálada závisí od farby raňajok
Ráno po prebudení si človek vyberá farby odevov podľa stavu, v akom sa po celej noci nachádzame, či sme unavení alebo sršíme energiou. No nie sú to len šaty čím chceme vyjadriť svoje pocity, ale to isté platí aj pri jedle. Psychológovia svojimi poznatkami došli k záverom, že  aj odtieň jedla o nás veľa prezrádza a svojim dosť významným vplyvom na našu psychiku zostavili menu zo siedmich farieb, vhodných ako prvé jedlo dňa. Biela s fialovou a modrou podporujú pokoj a uzavretosť, oranžová, červená a žltá sú zas plné dynamiky, otvorenosti a vitality. Podľa rýchlosti akou chceme naštartovať svoj deň, by sme mali zvoliť aj raňajky. Pre zrýchlenie sú vhodné teplé a naopak, pokojnému vykročeniu do dňa viac vyhovujú tie studené. Základom je však pestrosť v strave.
 Výborný životabudič.jpg

  • Oranžová

Pri snahe vyštartovať ráno z domu v dobrej nálade a nabití energiou sú „oranžové“ potraviny ideálne. Zastúpenie majú v pomarančoch, šťave z nich alebo sušienkach s ovocím.

  • Červená

Pomôže vám s vyjadrením vlastného názoru, spája sa totiž s autoritou a túžbou po moci. Ostružiny alebo maliny spolu s pohárom mlieka a krajcom chleba s jahodovým džemom je správna kombinácia.

  • Biela so žltou

Symbolom obnovy a čistoty je biela farba a ak túžite práve po tomto pocite, dajte si ráno biely jogurt či pohár mlieka. Naopak, žltá je plná slnka, optimizmu a lepšej koncentrácie. Vhodný je ananás, grapefruit alebo med.

  • Zelená

Tento odtieň je plný harmónie a pokoja, na zníženie únavy a stresu si vyberte zelený čaj či kiwi.

  • Hnedá a čierna

Kakao, káva alebo celozrnné potraviny si zvoľte v dňoch, keď chcete spomaliť  a zostať sami sebou.

  • Modrá

Všetky potraviny v tomto odtieni pomáhajú uvoľniť napätie, navodzujú dôveru a pokoj. Raňajky by mohli byť zostavené z čučoriedkového džemu spolu s tmavomodrým ovocím.