Ako ovplyvnila korona ekonomiku?

Čoraz viac ľudí si mohlo dovoliť dovolenku v zahraničí, nové auto či kúpu vlastnej nehnuteľnosti, vďaka nízkym úrokom v bankách. Obávaná kríza, ktorá bila na poplach sa nedostavila, nezamestnanosť sa stále zmenšovala a platy mierne rástli. Tento rozmach však zastavila korona kríza, ktorá množstvo ľudí pripravila o zamestnanie. Zisky sa znižujú z dôvodu odstávok a nedostatku zákazníkov. A to sa odzrkadlilo na ekonomike. Najviac riešeným problémom posledné mesiace sú ceny nehnuteľností.

peniaze

Najvyššie ceny nehnuteľností, ktoré ešte porastú.

Ceny nehnuteľností za posledné dva roky rapídne narástli. Ide o najvyššie zdražovanie bytov a domov za posledné desaťročie. Dôvodom je najmä nestála situácia na trhu, mále množstvo novostavieb, nedostatok bytových jednotiek a najmä zdražovanie stavebného materiálu. Postaviť novostavbu je dnes finančne oveľa náročnejšie. Prognóza na ďalšie mesiace je však stále negatívna. Trh s nehnuteľnosťami ešte porastie a môžeme očakávať ďalšie zdražovanie. Pokiaľ uvažujete nad kúpou bytu ako investície, teraz na to nie je vhodná doba. Ceny bytov sú vysoké a naopak ceny nájmov klesajú. A naopak, ak uvažujete nad predajom svojho bytu, predáte ho so slušným ziskom. Ak vás netlačí čas, so stavbou domu sa neponáhľajte. Ceny stavebného materiálu by sa mali mierne znížiť.

ceny

Zdražovanie aj v iných odvetviach.

Vysoké ceny nie sú iba otázkou nehnuteľností. Rapídne stúpajú aj ceny energií. Najmä plyn a elektrina dosahujú svoje maximá. Už teraz sú výdavky na živobytie vysoké a zdražovaním sa skomplikujú nároky viacerým domácnostiam. Vláda preto rokuje o pomoci s energetickou náročnosťou pre sociálne slabšie rodiny. Situácia s koronou nespôsobila len strach o naše životy, ale posledné mesiace aj strach o naše peňaženky. Musíme už len dúfať, že život sa opäť raz vráti do normálu.