Prečo sa k najpopulárnejším formám osvetlenia radia produkty LED

V súčasnosti je na trhu s osvetlením široké zastúpenie najmä z pohľadu led svietidiel. A nemusíme si pod tým predstaviť len jeden typ úspornej led žiarovky, ale takisto rôzne tvary, prevedenia a formy, pričom z hľadiska foriem osvetlenia sa môžeme stretnúť tiež s pásikmi, trubicami,… v neposlednom rade je tu led reflektor. Ten takisto poskytuje totožné vlastnosti, pre ktoré je populárna práve technológia LED. To znamená nasledovné:

Žiarovka na žlto-modrom pozadí.jpg

  • Žiarovky v týchto reflektoroch disponujú oveľa vyššou životnosťou, odhadom sa udáva circa 30 000 hodín, pri bežnom užívaní je to najmenej 20 rokov.
  • Druhým známym a prínosným faktom je ich podstatne nižšia spotreba elektrickej energie a to aj napriek tomu, že poskytujú plnohodnotné a funkčné využitie, respektíve veľa svetla.
  • Takisto môžete nastaviť ich stmievanie či http://www.ine.estranky.sk/clanky/setrenie-energiou.html skrátka regulovať žiarenie na požadovanú úroveň.

Najznámejšie je tvrdenie, že pravidelné a dlhodobé používanie led svetiel v podstatnej miere šetrí energiou, životným prostredím, ale aj našimi poplatkami.
Pre opisovanú technológiu je typická predovšetkým svetlo emitujúca dióda, ktorej zapnutie ako aj chod si pýta prakticky minimálny odber. Za zmienku stojí tiež jej nerušená, tichá a funkčná prevádzka, takisto veľmi rýchle rozžiarenie či v neposlednom rade kvalitné žiarenie, pre ktoré je charakteristický vyšší výkon, než v prípade klasických žiaroviek.

Dva svetelné reflektory smerujúce proti sebe.jpg

V prípade klasických žiaroviek išla veľká časť spotrebovanej energie na rozžiarenie a následne skôr do tepla. Naopak pre moderné led žiarovky a ich žiarenie je prioritou svetlo.
Ak si porovnáme zmienené vlastnosti s ostatnými dostupnými alternatívami, tak vlastne môžeme prispieť k záveru či skôr pochopeniu, prečo sa trh s osvetlením rozšíril práve o tento subjekt. Nie je to len o ponuke trhu, ale takisto záujme zákazníkov a ich voľbe. Stále početnejšie zastúpenie týchto svetiel v našich interiéroch ako aj exteriéroch tak vypovedá v prospech LED.