Mobilný dom musíte vetrať! Inak vám splesnie od podlahy po strechu

Kúpili sme si mobilný dom, postavili ho na pozemku mojich starých rodičov, ktorí ho už roky nevyužívali a začali si vychutnávať príjemné víkendy, rodinné oslavy a ďalšie voľné chvíle. Nikdy pred tým sme nemali chalupu alebo karavan, takže sme nevedeli, ako presne sa o takúto „stavbičku“ starať. Keď prišla prvá zima, dom sme zamkli, zabednili sme okná a asi také štyri mesiace sme v ňom neboli. Domček bol v oblasti, kde bolo plno susedov, ktorí boli poverení hlásiť čokoľvek zvláštne a navyše sme si na neho nechali namontovať aj alarm, takže čo sa bezpečnosti týka, tak sme boli v kľude. To sme však ešte netušili, čo na nás bude v domčeku čakať po jeho otvorení na jar.
Mobilné domy a karavany postavené pri vode na lúke.jpg

Zakonzervovať sa nedá

Aj keď sme si mysleli, že sme dom pekne zakonzervovali, takže sa mu nemôže nič stať, ostali sme veľmi nemilo prekvapení. Plesne, plesne a opäť raz plesne!!! Plesne boli na stenách, na podlahe aj na strope, jednoducho úplne všade. Dokonca aj rámy okolo okien boli, a to doslova a do písmena, obrastené malým hubkami. Viete, keď zavriete okenice a zamknete dvere, to ešte neznamená, že ste ho zakonzervovali ako sardinky. Vlhkosť, tma, chlad. Jednoducho dokonalé prostredie pre huby a hubky.
Zelená pleseň na červenom pozadí.jpg

Ako predchádzať hubovej okupácii

Takže, ak nechcete dopadnúť podobne, zabudnite na to, že svoje mobilné domy EUROMOBILNÍ DOMYnecháte len tak, bez jedinej návštevy. Dnes chodíme dom vetrať raz za dva týždne aj počas zimy a vždy vtedy, ak sa nám do neho nepodarí prísť na víkend dlhšiu dobu. To je jediná možnosť, ako zabrániť plesneniu v jeho interiéri. Verte, že ak sa vám stane takáto katastrofa, plesní sa budete zbavovať naozaj veľmi ťažko. Mobilný dom nie je murovaný. Väčšinou s a v ňom nachádza veľa dreva, OSB dosiek alebo drevotriesky, no a to všetko sú materiály, z ktorých huby len tak ľahko nedostanete. Takže, vetrať, vetrať a vetrať. Vzduch je totiž proti plesniam tá najúčinnejšia zbraň.