Čo by ste mali vedieť o elektrine vo svojom dome?

Elektrina v dome je pre mnohých ľudí absolútnou španielskou dedinou. V skutočnosti to však nie je až taká veda. Aby ste bývali bezpečne a za elektrinu zbytočne nevyhadzovali peniaze, stačí poznať niekoľko základných vecí.
Práčka, z ktorej trčia béžové uteráky

Aby ste bývali bezpečne a lacnejšie


Bezpečnosť je na prvom mieste. O tom nie je žiadna reč. Ani peniaze však nie sú na zahodenie. Aby ste na elektrickej energii nepreplácali, ako sa hovorí, nekresťanské peniaze a aby ste bývali naozaj bezpečne, všímajte si u seba doma najmä tieto veci:

Moderne zaradená miestnosť s veľkou televíziou na stene


  1. Vek vašich elektrospotrebičov– Všetko staré je automaticky menej úsporné až absolútne neúsporné. Všetky elektrospotrebiče, ktoré sú staršie ako desať rokov, by ste mali automaticky vymeniť za novšie modely.
  2. Stav vašich elektrospotrebičov– Aj tá najmenšia chyba na elektrickej rúre, mikrovlnke, rýchlovarnej kanvici alebo akomkoľvek https://tojenapad.dobrenoviny.sk/ako-nahradit-vajcia-v-receptoch/ inom spotrebiči, ktorý funguje vďaka elektrine, spôsobuje jej vyššiu spotrebu a zároveň predstavuje bezpečnostné riziko. Ako zistiť, že niečo nie je v poriadku? Na oko viditeľné poruchy si asi všimnete. Ak však vaša rúra vyzerá v poriadku, no vydáva divné zvuky, zvýšte svoju pozornosť.
  3. Stav elektrických káblov– sami ich skontrolujete len veľmi ťažko. Preto by ste mali aspoň raz za tri roky vykonať profesionálnu revíziu elektrických káblov vo vašom rodinnom dome. Áno, budete si za to musieť niečo zaplatiť, no verte, že sa to oplatí z hľadiska bezpečnosti aj ekonomiky.
  4. Všímajte si poistky– Ak vám poistky vypadávajú každú chvíľku, niečo je zjavne zle. Nepomýľte si to. Poistky, ktoré zlyhajú raz za pol roka, určte nie sú poškodené, respektíve, poškodené nie sú elektrické rozvody vo vašom dome. Aj samotné poistky by ste však taktiež dávať pravidelne skontrolovať. Niekedy im nemusí byť nič, no v jednom momente dôjde k poruche. Prečo? Pretože sú už staré a opotrebované.